Sıkça Sorulan Sorular

Siparişimin kargoya verildiğinden nasıl haberdar olacağım?
Siparişiniz sonrasında, siparişinizin durumunu, web sitemizin sağ üst köşesinde yer alan "Giriş/Kayıt" bölümünden hesabınıza giriş yaparak. "Siparişlerim" bölümünden takibini sağlayabilirsiniz.
Kargo sadece adrese mi gönderiliyor?
Web sitemiz üzerinden vermiş olduğunuz siparişlerde, siparişleriniz, sipariş esnasında belirtmiş olduğunuz adrese ve isme teslim edilmek üzere gönderilir. Alıcının adreste olmaması durumunda varsa birinci derece yakınına, yoksa ilgili kargo şubesine bırakılacaktır. Bu durumda gerekli takibi sağlayarak kargonuzu şubeden teslim alabilirsiniz.
Siparişim ile birlikte faturam teslim edilmedi. Ne yapmalıyım?
Web sitemizde bulunan tüm ürünlerin fiyatları KDV dahil olarak belirlenmiştir. Siparişiniz ile birlikte ürünleriniz mutlaka fatura ile teslim edilir. Tarafınıza ulaşan kargoda faturanızı bulamadıysanız lütfen bilgi@nevakuruyemis.com mail adresimize mail göndererek iletişime geçiniz. (Mail de Ad, Soyad ve İletişim numaranızı mutlaka belirtiniz.)
Fatura ve teslimat adresimi değiştirmem mümkün mü?
Web sitemizden sipariş edilen ürünler mümkün olduğunda hızlı bir şekilde kargolanır. Bu nedenle siparişiniz öncesinde belirteceğiniz fatura ve teslimat bilgilerini mutlaka kontrol ediniz.
İade ücreti ne zaman gönderilir?
İade edilecek ürünün elimize ulaşması ve gerekli şartları sağlaması durumunda, Ödeme banka havale/eft şeklinde yapılmış ise 2 iş günü, kredi kartı ile yapılmış ise 2 iş günü içerisinde ödeme kurumuna talimat girilir. Kredi kartı ekstrenizde iade tutarının görüntülenmesi bankaya bağlı olarak 3-5 gün sürebilir.
Siparişimi nasıl iptal edebilirim?
Web sitemiz üzerinden gerçekleştirmiş olduğunuz siparişler oldukça hızlı kargolanır. Bu nedenle siparişiniz kargoya verilmeden bilgi@nevakuruyemis.com mail adresimize mail göndererek iletişime geçiniz. (Mail de Ad, Soyad, İletişim ve sipariş numaranızı mutlaka belirtiniz.) Bunun üzerine ödeme tutarı kredi kartınıza veya banka hesabınıza iade edilecektir.
Ürünüm zarar görmüş bir şekilde teslim edildi? Ne yapabilirim?
Ürünlerimizi sizin elinize en sağlıklı ulaşacak biçimde kargolarız. Buna rağmen ürünü teslim aldığınızda paketi yırtılmış, zarar görmüş ise kargo yetkilisinin yanınızda olması durumunda mutlaka tutanak tutturunuz. Ayrılmış olması durumunda ilgili şubeyi arayarak tutanak tutulması için kargo elemanının gelmesini talep ediniz. Bu işlemler ile beraber bilgi@nevakuruyemis.com mail adresimize mail göndererek iletişime geçiniz. (Mail de Ad, Soyad, İletişim numaranızı ve mümkünse hasar fotoğraflarını mutlaka belirtiniz.) Ürünün elimize ulaşması ile sipariş tutarı tarafınıza iade edilir.
İade süresi ne kadardır?
Siparişinizin tarafınıza teslim edilmesinin ardından en geç 7 gün içerisinde, tarafımızla iletişime geçilmiş ve ürününüzün kargolanmış olması gerekmektedir. 7 günü geçen iade talebi geçerliliğini yitirmiş kabul edilir.